Bugün: 14 Ağustos 2022 Pazar
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | Yazarlar
Print Al
Sıcak başıma vurmuştur!Bizim asistanlık dönemimizde bir seminer sunumu hazırlamak bazen aylar sürerdi. Hele bir slayt eşliğinde sunum yapacaksanız, yandınız. Yanlış hazırlanmış bir slaytı yenilemek en az üç dört gün alırdı. Grafiği çizeceksin, fotoğrafını çektireceksin, negatif slayt filmine bastıracaksın, filmi slayt çerçevesine yerleştireceksin, sonra slayt makinesinde o bir slaytı yerleştirmek için bütün sonraki slaytları söküp çıkarıp, hepsini yeniden takacaksın.
Şimdi bütün bu işlemler saniyeler sürüyor. Artık mesele hızlı slayt hazırlamak değil, hızlı fikir üretmek. Eskiden düşünmeye daha çok vakit vardı. Şimdi hızlanan teknoloji, beynimizin fikir üretme hızını zorlamaya başladı. Onun için yeni nesil bizim anlayamayacağımız bir hızla düşünmeye ve uygulamaya başladı. Bu yeni iş yapma tarzı onların yaşayış biçimlerini de etkiliyor ve değiştiriyor. Artık onlar bizim gibi yemiyorlar, giyinmiyorlar, dinlenmiyorlar.


Şimdi yardımcı olmak istiyorsak öncelikle onların yaşadıkları bu radikal değişimi anlamak zorundayız. Bu yüzden onların fast-food tarzını eleştirmek yerine, vazgeçilmezleri arasına aldıkları ‘fast-food’larını insan sağlığına uygun hale getirmeye çalışmalıyız. Beslenme uzmanı değilim ama aklıma geliveren; onları ikna ederek fast-food ekmeklerini kepekliye, içeceklerini ayran, ya da çorbaya dönüştürmeliyiz. Giyeceklerini hızlı yaşayışlarına uygun tarzda dizayn etmeliyiz. Yaşadıkları mekânları; evleri iş yerlerini onların değişen hayat tarzlarına uyumlu hale getirmeye çalışmalıyız.


Özellikle iş yerlerinde bizim neslin ‘Naylon gömlek-takoz kravat’ giyim tarzını dayatmamalıyız.


Ne demek istediğimi tam anlamak isteyenler yetmişli yılların başında Microsof’tun ilk çalışanlarının resimlerine baksınlar. Eğer Bill Gates o zamanlar bizim ‘Bitliler’ dediğimiz pejmürde kıyafetli çalışanlarını oldukları gibi kabul etmeseydi, şimdi dünyanın en zenginlerinden biri olabilir miydi?


Gençler bu kıyağımı unutmayın!..


Resul İzmirli ile iletişim kurmak için e-mail adresi: resul.izmirli@yeniyuzyil.edu.tr
Yazarın Diğer Yazıları
Kral öldü, yaşasın yeni kral!
Siz hiç “İş lideri” gördünüz mü?
‘Teknoloji’ tamam da,ne kadar?
Sus bakiiim, uslu ol!
Potansiyel enerjiyi kullanmak
“Şirket erozyonu” nasıl önlenir?
Güreşin de tadı kaçtı!
Yalınayaklar Hareketi
Bilmem anlatabildim mi?
Rüzgâr Anadolu’dan esiyor
<<  1 | 2 | >> 
İktibas Yazarlar

Namaz Vakitleri
İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.