Bugün: 22 Nisan 2019 Pazartesi
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Mekan
Print Al

Maceraperestlerin yeni adresi: Valla Kanyonu

02 Mayıs 2018 Çarşamba::

Dünyanın en derin ikinci kanyonu olan Valla Kanyonu'ndan rehbersiz geçiş yasak. Uzunluğu 12, derinliği ise yer yer 1,1 kilometreyi bulan ve riskleri nedeniyle rehbersiz geçişe izin verilmeyen Kastamonu'daki Valla Kanyonu, dünyanın en derin ve geçişi en zor kanyonları arasında gösteriliyor.

Yazı Boyutu : A A A A

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyü Kanlıçay mevkisinden girilen Valla Kanyonu'nda geri dönmek mümkün olmadığından ancak 12 kilometre yürüdükten sonra Cide ilçesine bağlı Loş Vadisi Hamitliköyünden çıkılabiliyor. Derinliği yer yer bin 100 metreyi bulan ve pek çok risk barındırması nedeniyle geçişi en zor kanyonlar arasında gösterilen bölge "dünyanın en derin ikinci kanyonu" olarak değerlendiriliyor.

Geçişi çok zor
Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği (KASTOD) Başkanı Serkan Mütevelli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanyonun çok zorlu bir parkur olduğunu söyledi. Valla Kanyonu'nun Küre Dağlarının muhteşem güzelliğini sunduğunu dile getiren Mütevelli, "Yeşili, doğası ve temiz havasıyla mükemmel bir güzergah" dedi. Tehlikeli bir parkur olması nedeniyle kanyona rehbersiz girilmesinin yasaklandığına işaret eden Mütevelli, "Girmek isteyen kişilerin yanında mutlaka profesyonel rehber bulunmak zorunda. Çok zorlu olduğu için rehbersiz geçiş hayati tehlikeler oluşturabilecek bir kanyon" ifadesini kullandı.

Kanyonu 5-6 kişilik ekip 2 günde geçebilir
Bölgede rehberlik yapan Cemal Kaya da dünyada daha uzun kanyonlar bulunduğunu ama Valla Kanyonu'nun zorluğuyla ön plana çıktığını belirtti. Kanyona girdikten sonra geri dönüşün mümkün olmadığını vurgulayan Kaya, "Bin 100 metrelik derinliği nedeniyle yanlardan giriş ve çıkış mümkün değil, tırmanma imkanı da yok. Kanyonu 5-6 kişilik ekip 2 günde geçebilir" diye konuştu.

Rehbersiz geçişler yasak
Eğitim verilmeden kimsenin kanyona sokulmadığının altını çizen Kaya, "Eğitimsiz insanların buradan geçmesine izin vermiyoruz. İp inişleri, su mücadelesi, işaret dili ve kanyon bilgisinin olması gerekiyor. Bilgisi olmayanları kısa bir eğitimden geçiriyoruz. Hazır hale geldiklerini düşündüğümüzde rehber eşliğinde geçmeleri sağlanıyor. Rehbersiz geçişlere kesinlikle izin verilmiyor" diye konuştu. Kaya, kanyonun yeterince tanınmadığını dile getirerek, "Türkiye ve dünya genelinde yeteri kadar tanındığını söyleyemeyiz. Tanınmış olsa ekstrem dağcıların yoğun olarak tercih edeceğini düşünüyorum. Kanyonda ekstrem dağcıların tırmanış yapacağı sayısız parkur var" dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.