Bugün: 25 Şubat 2021 Perşembe
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Mekan
Print Al

Şile Feneri havadan görüntülendi

26 Ocak 2021 Salı::

162 yıllık Şile Feneri'ndeki restorasyon çalışmaları havadan görüntülendi. Osmanlı Devleti zamanında, Sultan Abdülmecid döneminde yaptırılan ve Türkiye’nin uluslararası standartlarda en büyük deniz feneri olan Şile Fener’inde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çalışmaları devam eden Şile Fener’i havadan görüntülendi.

Yazı Boyutu : A A A A

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid döneminde 1859-1860 yılları arasında yaptırılan Şile Feneri'nde geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Restorasyon çalışmalarıyla siyah beyaz rengi ortadan kalkacak kule, asıl rengi olan taş rengine dönüşmesi bekleniyor. 19 metre yüksekliğindeki fener, 1000 watt'lık elektrik lambasıyla aydınlatılıyor. Işığının görüş mesafesinin 20 deniz mili yaklaşık 32 kilometreye ulaşan fenerin yanında bulunan lojman binası ise müze olarak vatandaşlar tarafından ziyaret edilebiliyor. Müze içerisinde önceden kullanılan tarihi fenerler, gaz lambaları ve gemiciliğe dair objeler sergileniyor. Öte yandan restorasyon çalışmaları drone ile havadan görüntülendi.

Bölgeye kültürel ve ekonomik katkı sağlayacak

Şile'de yaşayan Erol Öztürk, “Şile Fener'i 160 yıllık bir deniz feneridir. Osmanlı devleti zamanında yapılmıştır. Deniz Fener'inde restorasyon çalışmaları yaklaşık 1.5 yıl sürecek. Eski hali siyah beyaz renkteydi. Siyah beyaz rengi restora edilerek taş rengini alacak. 2021 yılının sonuna kadar kapalı olması bekleniyor. Osmanlı ile Kırım arasındaki savaşlar nedeniyle boğaza giren gemiler için yapılmış. Burası yoğun turist alan bir yer, bölgede kültüre ve ekonomiye katkı sağlayacak” diye konuştu.

Aykut Zor - Cüneyt Sevindik

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.