Bugün: 4 Temmuz 2020 Cumartesi
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Ekonomi
Print Al

2020 yeni enflasyon rakamları açıklandı!

3 Haziran 2020 Çarşamba::

Enflasyon TÜFE oranı ne kadar oldu? Son Dakika Haberi... Enflasyon verilerini açıklanmasının ardından bir çok tüketici 2020 Mayıs ayı TÜFE oranlarını araştırmaya başladı. Türkiye genelinde tüketici fiyatları %1.36 yükseldi ve açıklanan yeni verilere göre yıllık enflasyon %11.39 oldu. Peki TÜFE enflasyon oranı ne kadar oldu? Haberimizde, yeni açıklanan enflasyon TÜFE oranları ile ilgili bilgiler yer alıyor...

Yazı Boyutu : A A A A

Enflasyon verileri ile ilgili son dakika haberleri her ayın başında vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Mayıs ayı enflasyon ve verileri de 3 Haziran 2020 tarihinde açıklandı. Peki, açıklanan verilere göre TÜFE enflasyon oranı ne kadar oldu? Önceki aya göre yüzde kaç artış gösterdi? Haberimizde TUİK tarafından açıklanan son enflasyon verileri ve TÜFE enflasyon rakamları yer alıyor.


Türkiye genelinde tüketici fiyatları Mayıs ayında yüzde 1.36 yükseldi ve yıllık enflasyon yüzde 11.39 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, tüketici fiyatları yılın ilk beş ayında yüzde 4.57 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12.10 yükseldi. Yıllık en düşük artış yüzde 2.98 ile haberleşme grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 3.74 ile eğlence ve kültür, yüzde 6.69 ile ulaştırma ve yüzde 7.68 ile giyim ve ayakkabı oldu.

İşte, Mayıs ayı ile ilgili merak edilen diğer detaylar...

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 21.41 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 20.86 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 14.45 ile konut oldu. Ana harcama grupları itibarıyla Mayıs ayında fiyatları azalan ana grup olmadı. En az artış gösteren gruplar ise yüzde 0.16 ile lokanta ve oteller, yüzde 0.22 ile sağlık ve yüzde 0.24 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mayıs ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 6.85 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 3.30 ile ulaştırma ve yüzde 1.92 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu. Mayıs ayında, endekste kapsanan 418 maddeden, 66 maddenin ortalama fiyatı düşerken, 70 maddenin ortalama fiyatı değişmedi. 282 maddenin ortalama fiyatı ise yükseldi.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.52, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3.79, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.21 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11.74 artış gerçekleşti. (Grafik)

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.