Bugün: 20 Mart 2019 Çarşamba
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | İnsan Kaynakları
Print Al

Emekliye zam rehberi

10 Temmuz 2018 Salı::

Sabah Gazetesi Yazarı ve Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem Yeni Asır Gazetesi'ndeki köşesinde emekliye zam rehberini kaleme aldı.

Yazı Boyutu : A A A A

Emekliler bu aydan itibaren zamlı maaşı alacak. SSK ve Bağ-Kur'da artış 9.17 olurken, Emekli Sandığı'nda zam oranı 3.5+5.17 şeklinde uygulanacak. Bu şekildeki maaşlar Ocak ayına kadar sürecek Emeklilerin bu yıl alacakları ikinci zam oranları 3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyonu açıklandığında belli oldu. Böylece hem SSK hem de Bağ-Kur emeklilerinin alacakları zam oranları ile Emekli Sandığı emeklilerinin alacağı enflasyon farkı ortaya çıktı. Enflasyon farkı aynı zamanda memurlara da uygulanacak. Zamlarla ilgili birçok yazı, haber, tablo gazetelerde yer alıyor. Emeklilerin de kafaları karışıyor. Bize gelen sorulardan yola çıkarak bir rehber hazırladık.

211
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
1- TEMMUZ AYINDAKİ ZAMLAR NE KADAR OLDU

Temmuz ayı ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları yüzde 9.17 oranında artırılacak.
Böylece tüm maaşlar 9.17 oranında zamlanmış olacak. Emekli Sandığı emeklilerinin zam oranı ise yüzde 3.5 olarak uygulanacak. Ayrıca yüzde 5.17 oranında enflasyon farkı eklenecek. 3.5+5.17 zamdan halen çalışmakta olan memurlar da yararlanacak.


311
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
2- BU ZAM ORANLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR

Zam oranlarını belirleyen en büyük etken enflasyon oranları. SSK ve Bağ-Kur emeklileri Aralık 2017 ile Haziran 2017 arasındaki 6 aylık TÜFE endeks değişimi kadar, bir başka değişle 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Bu yılki değişim yüzde 9.17 oranında gerçekleşti. Böylece zam oranı yüzde 9.17 oldu. Emekli Sandığı emeklileri ile memurların zam oranları ise toplu sözleşme ile belirleniyor. Buna göre bu yılın ikinci zammı yüzde 3.5 olarak belirlenmişti. Ayrıca enflasyon farkı da ekleniyor.

411
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
3- ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIYOR

Memurların ve memur emeklilerinin zamları toplu sözleşmede belirlense de zamdan fazla çıkan enflasyon fark olarak ödeniyor.
Bu yıl Ocak ayında memurlar ve memur emeklileri yüzde 4 zam almışlardı. O günden bu yana 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 çıktı. Dolayısıyla yüzde 4'ün üzerindeki 5.17 oranı bir fark olarak belirlendi. Temmuz zam oranı yüzde 3.5 olan memurlar ve memur emeklilerine böylece yüzde 5.17 fark da ödenecek. Buna göre zam oranı 3.5+5.17 olacak.

511
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
4- EMEKLİLERİN EK ÖDEMELERİ NE ZAMAN ÖDENİYOR

Emeklilerin normal zamlarına ilaveten her ay aldıkları yüzde 4 ek ödemeleri de bulunuyor.
Ek ödemeler tüm emeklilere veriliyor. Ek ödeme maaşa göre hesaplandığı için gelen zamlar ek ödeme miktarlarını da artırıyor.

611
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
5- EK ÖDEMELER NASIL HESAPLANIYOR

Yüzde 4 ek ödeme hesabı yapılırken önce çıplak maaş alınıyor. Bu çıplak maaşa enflasyon oranında yani 9.17 zam ilave ediliyor. Ortaya çıkan rakama da ayrıca yüzde 4 hesaplanıp ekleniyor. Böylece emeklinin ek ödemeli ve bankaya yatan maaşı ortaya çıkıyor. Örnek hesaba göre 2.000 TL çıplak maaşı olan bir emeklinin ek ödemeli maaşı 2.080 lira idi. Yani bankaya yatan maaşı bu kadardı. Bu emekli Temmuz zammında 2.000 X yüzde 9.17=2.183,40 TL çıplak maaşa ulaşacak. Ek ödeme ile birlikte 2.183X yüzde 4=2.270,74 lira olarak maaşı bankaya yatacak.

711
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
6- ÇIPLAK (NET MAAŞ) DEDİĞİNİZ RAKAMI NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ? EK ÖDEMEMİZİ DE GÖREBİLİR MİYİZ?

Emeklilerin maaşlarıyla ilgili tüm bilgiler e-devlet sisteminde bulunuyor. PTT'den alacağınız bir şifre ile internete girip e-devlet sisteminden tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada hem net maaşınızı hem ek ödemenizi görebilirsiniz. Ayrıca maaş ve sigortanızla ilgili tüm bilgilere de uylaşabilirsiniz. Buna imkan yok ise en yakın SGK'ya giderek net maaşınızı ve ek ödemenizi öğrenebilirsiniz.

811
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
7- ZAMLI MAAŞLAR SADECE BİR AY İÇİN Mİ GEÇERLİ?

Yapılan zamlar bu yılın sonuna kadar geçerli olacak. Böylece 6 ay zamlı maaş alacaksınız. Ocak 2019 tarihinde belirlenecek Aralık enflasyonu ile de yeni zamlar belli olacak. Böylece maaşlara 6 ay sonra yeni bir zam daha eklenecek.

911
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
8- ZAMLI MAAŞLARI BU AY ALABİLECEK MİYİZ?

Evet zamlar bu aydan itibaren geçerli olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ayın 15'inden sonra maaş günlerinde zamlarıyla birlikte yeni maaşlarını alacaklar. Memurlar da 15'inde zamlı maaş alacak. Memur emeklileri ayın 1'inde maaşlarını almışlardı.
Onların da zam farkları ayrıca hesaplarına yatırılacak.

1011
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
9- DUL VE YETİMLERİN DE MAAŞLARI ZAMLANDI MI?

Evet, babalarından maaş alan yetimler ile eşlerinden maaş alanların ücretlerine de aynı oranlarda zam yapılacak. Böylece onlar da bu ay zamlı maaşları hesaplarında görecekler.

1111
Emekliye zam rehberi
Emekliye zam rehberi
10- EN DÜŞÜK MAAŞLAR KAÇ LİRA OLDU?

Yeni zamlarla ek ödeme hariç taban maaşlar şu şekilde belirlendi:

Bağ-Kur Tarım: 1.222,73 TL
Bağ-Kur Esnaf: 1.505,68 TL
SSK 2000 öncesi: 1.781,75 TL
SSK 2000 sonrası: 1.062,25 TL
Memur Emeklisi: 2.239,98 TL
En Düşük Memur Maaşı: 3.133,00 TL

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.