Bugün: 22 Ocak 2019 Salı
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Bilgi Merkezi
Print Al

81 milyona bahar müjdesi

03 Mayıs 2018 Perşembe::

Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı dev barış paketi dün Meclis'e sevk edildi, bugün komisyonlarda görüşmelerine başlanması bekleniyor. Paket yasalaştığında devlete tüm borçlar 18 eşit taksit veya kredi kartına taksitle ödenebilecek.

Yazı Boyutu : A A A A

18 EŞİT TAKSİT

Yeniden yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde 18 eşit taksitte ödenebilecek. İl özel idareleri, bunlara bağlı kuruluşlar ve spor kulüplerinde süre 36 aya çıkabilecek. Belediyeler ise 144 eşit taksitle dahi borçları ödeyebilecek. Borçlar kredi kartıyla da tahsil edilebilecek.


313
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
EMEKLİYE İKİ BAYRAM ÖNCESİ İKRAMİYE
12 milyon emeklinin yanı sıra gaziler, şehit yakınları, köy korucuları da devletten maaş alıyor. Tüm bu vatandaşlara Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde biner lira ikramiye verilecek. Bu uygulama yılda iki defa olmak üzere düzenli olarak devam edecek.

413
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
YAŞLI AYLIĞINA BÜYÜK ZAM
65 yaş ve üzerindekilerin aldığı 266 liralık yaşlı aylığına iki katına varan bir zam yapılarak 500 liraya çıkarıldı. Emekliliği olmayan ve hiçbir geliri olmayan yaklaşık 600 bin civarında vatandaş böylece yaşlı aylığı olarak 3 ayda bir bin 500 lira alacak.

513
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
BORCU OLANA DA SAĞLIK HİZMETİ
Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayan vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanmasının önü açılıyor. Başbakan Yıldırım bu durumu "Borç ayrı sağlık ayrı. Bunun pazarlığı olmaz. Borcunu bugün vermedi yarın imkan olur verir" sözleriyle özetledi.

613
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
ÖĞRENCİLERE AF GELİYOR
Üniversiteyi çeşitli nedenlerle bitiremeyen veya okulunu yarıda bırakmak zorunda kalan gençlere de müjde veren Yıldırım, "Kaydı silinen öğrencilere bir kereliğine eğitimini tamamlayıp diploma alma imkanı veriyoruz. Terörle iltisakılar ise yararlanamayacak" dedi.

713
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
GİRİŞİMCİYE PRİM DESTEĞİ

18-29 yaş aralığındaki gençler iş yeri açmak istediğinde 3 yıla kadar vergi kolaylığı sağlanıyordu. Gelir vergisinden 75 bin liraya kadar muaf tutuluyordu. Şimdi 3 yıllık gelir vergisi desteğinin yanı sıra 1 yıl boyunca da iş yeri açtığında kendisinin Bağkur primini ödemeyecek. Bunu devlet ödeyecek.

813
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
İMARSIZ YAPILARA TAPU

Başbakan Yıldırım Türkiye'deki yaklaşık 25 milyon binanın yaklaşık 12-13 milyonunun 2000 yılı öncesinden imarsız yapılar olduğuna dikkat çekerek, vatandaşın yaklaşık 30 yıldır bir binada oturmasına rağmen evine elektrik, su bağlatamadığı için sıkıntı çektiğini kaydetti. Yıldırım, bu durumdaki vatandaşlara Yapı Kayıt Belgesi verileceğini, vatandaşın imar alacağı durumda bu belgenin işe yarayacağını ya da evini kentsel dönüşüme götürmek isterse bu belge sayesinde öncelik tanınacağını belirtti. Yıldırım bunun bir imar affı olmadığını, 'imar barışı' olduğunu, bu düzenleme kapsamındaki vatandaşın Yapı Kayıt Belgesi'ni aldıktan sonra istediği gibi evini yıkamayacağını, fazla kat çıkamayacağını herşeyi belediyenin imar emsaline göre yapabileceğini vurguladı. Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşlar da bulunduğu evin emlak beyan değeri üzerinden yüzde 3'lük bir para ödeyerek mülkü alabilecek. Yine bu yapı tapuya geçtiğinde de yüzde 3'lük bir pay alınacak. Buradan gelecek para da parklarıyla, okullarıyla kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

913
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
ÇAY ALIM FİYATLARI ARTTI

Çay toplama mevsiminde Karadeniz'deki yaş çay üreticisine de müjde geldi. Yıldırım bu yıl yaş çayın alımında birim fiyatın 2 lira 45 kuruş olacağını belirterek, ÜFE'nin üzerinde bir değere tekabül ettiğini söyledi. Böylece yaklaşık yüzde 16'lık bir artış olmuş oldu.

1013
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
VERGİ VE CEZALARA YAPILANDIRMA
Esnafın, sanayicinin, çalışanı yakından ilgilendiren bu düzenleme ile sigorta primi, vergi ve trafik cezası gibi cezalar yeniden yapılandırılacak. Trafik cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu'na göre kesilen cezalar, seçimlere katılmayanlara kesilen cezalar, askerlik, nüfus ve RTÜK cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçişleri gibi cezalar yeniden yapılandırılıyor. Belediyelerin atık su alacaklarının da bu yapılanmaya dahil olacağı ve yeniden yapılandırma için 31 Mart 2018 tarihinden önce vatandaş borcunu ödememişse bu düzenlemeden yararlanabilecek.

1113
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
SULTANBEYLİ'DE TAPU İMKÂNI

İstanbul Sultanbeyli'de 1980'li yıllardan beri devam eden vakıf arazileri ve orman vasfını yitirmiş 2B kapsamındaki arazilerle ilgili de önemli bir düzenleme yapılıyor. Buradaki araziler ihale yoluyla belediye tarafından vatandaşa verilecekti. Ancak Başbakan Yıldırım orada kazanılmış bir hak olduğunu, burada tapunun yıllardır orada oturan vatandaşlara verileceğini belirtti. Vatandaş oldukça düşük bir emlak beyan değeri üzerinden tapusunu ihalesiz alabilecek.

1213
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
HAZİNE ARAZİSİNE 10 YILLIK DÜZENLEME

Köylerde Hazine arazisini kullanan çiftçiler de yeni düzenleme ile kullandıkları araziyi 10 yıllığına satın alabilecek. 10 yıl bitince bir 10 yıl daha süreyi uzatabilecek. Bu arazi mevcut kullanana verilecek ve 3 yıldan beri ecri misil ücretini ödemiş çiftçiye verilecek. İhale yapılmadan 3 yıldır ödenen ecri misil ücretinin yarısını ödeyecen çiftçi 10 yıllığına bu araziyi kullanmaya devam edecek.

1313
81 milyona bahar müjdesi
81 milyona bahar müjdesi
STOK AFFI

Vergi ve SGK primlerine ilişkin ihtilaflı alacaklar da yapılandırma kapsamında olacak ve vergi prim barışı sağlanacak. Ayrıca stok affı konusunda da düzenleme yapılıyor. Stoklarda olan ama kayıtlarda görünmeyen ürünler ile kasa fazlalıklarına beyan usülüne göre düzenlenme imkanı sağlanacak. Vatandaşlar bunun için temmuz sonuna kadar müracaat ederek, takip eden 36 ay içinde de borçlarını ödeyebilecek. Peşin ödeyenler de gecikme faizinin yüzde 90'ı yerine sadece yüzde 10'unu ödeyecek.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.