Bugün: 22 Mayıs 2019 Çarşamba
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | Şirket Kültürü
Print Al

Milli ilaçta start up modeli işleyecek

20 Mart 2018 Salı::

İlaç üretiminde yurtdışına bağımlılığın önüne geçmek için start up modeli devreye sokulacak. Molekül icat eden araştırmacılar, yeni şirketler ve üniversiteler desteklenecek

Yazı Boyutu : A A A A

Hükümetin, 2023 hedefleri arasındaki milli ilaç için 'start-up' modeli devreye sokulacak. Yeni modelle devlet, molekül icat edecek araştırmacılar, sıfırdan başlayan mini şirketler, üniversiteler, teknokentler ve ilaç sanayi devlerini bir araya getirerek start-up havuzu oluşturacak. Havuzda, yerli molekülden, etken maddeli bitki, yapay zekâyla çalışan sağlık teknolojilerine kadar milli ilaç ve milli tıbbi cihazın formülleri ortaya çıkacak. Sanayici formülü geliştirerek üretime başlayacak. Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda yürütülen Milli İlaç ve Tıbbi Cihaz Komisyonu, orta vade yol haritasını belirledi. Türkiye Tıbbi Cihaz Kurumu, sektörün temsilcileri, araştırmacılar ve start-up modeline uygun küçük tıbbi Ar-Ge firmalarını bir araya getirerek çalıştay yapacak. Yeni model araştırmacıya ve sanayiciye sunulacak, ihtiyaç duyulacak destekler belirlenecek. Dünyada ABD, İsviçre, Hindistan gibi ilaç sanayinin geliştiği ülkelerde uygulanan 'start up', 'sıfır' noktasında başlayan şirketleri hedef alacak. Yerli büyük ilaç sanayi şirketleri molekülü, üniversitelerin Ar-Ge şirketlerinden satın alarak geliştirip milli ilaca dönüştürecek. Bu modelde Ar-Ge için gereken süre, üniversiteler bünyesindeki teknokentlerde kurulan şirketlerde geçecek. Bu süre içinde doktora öğrencileri çalışacak, tezlerini hazırlayacak ve bilgi birikimi oluşacak. Daha sonra yerli ilaç sanayisi bu şirketlerle işbirliğine teşvik edilecek.

MOLEKÜL MUCİDİ ORTAK OLACAK
Çalışmalar kapsamında öncelikle Türkiye'de ilaç ve tıbbi cihaz başlıkları altında 'start up havuzu' oluşturulması amaçlanıyor. Ayrıca her yıl, seçilen projelerin sunulacağı, start up firmaları ile üreticilerin bir araya getirecek toplantılar yapılacak. Ürünü geliştiren araştırmacı molekülü doğrudan satabilecek ya da ürüne dönüştükten sonraki süreçte hisse sahibi olma gibi işbirlikleri yapılacak.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.