Bugün: 17 Nisan 2021 Cumartesi
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Başarı
Print Al

Taksim Camii Ramazan'a hazırlanıyor

8 Nisan 2021 Perşembe::

Taksim Camii`nin iç kısımdaki boya işlemlerinin tamamlanması ve halılarının serilmesinin ardından Ramazın'ın son cuması ibadete açılması planlanıyor.

Sümeyye İnal-Ahmet Faruk Sarıkoç-İsmail Coşkun

Yazı Boyutu : A A A A

Dış cephesindeki çalışmaların bittiği caminin iç kısmına ise 12 metre çapında olan avizenin asıldığı görülürken cami ise havadan görüntülendi.

3/22Taksim Meydanı`nda temeli 17 Şubat 2017`de atılan, yaklaşık 2 bin 482 metrekare arsa alanına ve 16 bin 220 metrekare inşaat alanına sahip cami inşaatında sona gelindi.

4/22Mimarlığını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi`nin mimarı Şefik Birkiye ile Selim Dalaman`ın yaptığı Taksim Cami inşaatında dış cephe çalışmaları tamamlandı. Caminin iç kısmında ise boya çalışmalarının devam ettiği görüldü. Namaz alanındaki ahşap duvar kaplamaları tamamlanan camiye 12 metre çapında avize asıldı.

5/22Caminin hatlarındaki ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Ali İmran suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresinin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresinin 20-24. ayetleri, giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi,

6/22giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve Bakara Suresinin 255, 256`ıncı ayetleri, ana kapı üstü yazısında Nisa Suresi`nin 103`üncü ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üstü yazısında ise Ra`d Suresinin 24`üncü ayeti yer alıyor. Caminin içerisinde yer alan 6 hat levha da asıldı.

7/22Caminin mihrabının yapımı ve taş kaplama işçiliği de tamamlandı. Bodrum katlarda taş ve ahşap kaplama işlerinde sona gelinirken abdesthanelere ise çeşmeler takıldı. İnşaat çalışmalarının bitmesinin ardından halılar da cami içerisindeki yerini alacak.

8/22Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin TBMM`deki Grup Toplantısı`ndaki konuşmasında Taksim Camii'nin Ramazan Ayı`nın son cumasında ibadete açılacağını ifade etti.

9/22Caminin son durumu hakkında bilgi veren Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi, “Dış cephedeki bütün imalatlarımız tamamlandı sadece iç kısımda son kat boya işlemi kaldı. Şadırvan ve tuvalet kısımlarımız tamamlandı.

10/22Aşağıdaki otopark kısmında eş zamanlı devam eden sıva ve boya çalışmalarımız kaldı. Caminin yüzde 99'u tamamlandı diyebiliriz. İçerideki tenzilat çalışmaları ve levhalar asıldı. Şuan caminin içinde gördüğünüz gibi son kat boya işlemleri kaldı.

11/22Halılarımız hazır içerideki inşaat çalışmaları temizlendikten sonra biz buraya halılarımızı sereceğiz. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi burayı Ramazan'ın son cuması ibadete açacağız” şeklinde konuştu.

12/22Sümeyye İnal-Ahmet Faruk Sarıkoç-İsmail Coşkun

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.