Bugün: 4 Ağustos 2020 Salı
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | İnsan Kaynakları
Print Al

Çalışma sistemi tamamen değişiyor!

18 Mayıs 2020 Pazartesi::

Hazırlıklar şimdiden başladı... Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüs sosyal hayatı tümünden etkiledi. Bu kapsamda şirketler de çalışma sistemleri ve ofis düzenini değiştirdi. Uzmanlar bundan sonra çalışma hayatının tamamen değişeceğini belirtiyor. Uzmanlar özellikle, paylaşımlı ofislere ve sanal ofislere talebin artacağını söylüyor. Ofis kullanımında değişimin kaçınılmaz olduğunu belirten sektör temsilcileri "Bundan sonra haftada 5 gün ofiste olmayacağız" diyor.

Yazı Boyutu : A A A A

Koronavirüs hayatın her alanında etkisini gösteriyor. Bundan sonra hepimiz yeni koşullara göre yaşamayı öğreneceğiz. Uzmanlara göre salgının köklü değikliğe yol açacağı alanlardan biri de ofisler olacak. Geçtiğimiz günlerde Twitter CEO'su Jack Dorsey, çalışanlarına salgını sonrasında, kısıtlamalar kalktıktan sonra bile süresiz olarak uzaktan çalışabileceklerini açıkladı. İngiliz Barclay bankasının CEO'su Jes Staley ise "7 bin kişiyi bir binada toplama uygulaması geçmişte kalmış olabilir" yorumuyla dikkat çekti. Biz de ofis konusunda uzman isimlere sorduk: Türkiye'de iş hayatı nasıl değişecek?

Çalışma sistemi tamamen değişiyor! Hazırlıklar şimdiden başladı...
PAYLAŞIM MODELİ

Gayrimenkul, perakende ve ofis sektörünün deneyimli isimlerinden Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, ofis kullanımında ciddi değişiklikler yaşanacağını söyledi. Paylaşımlı ofislerin öne çıkacağını belirten Alkaş, "Tek bir binada çalışmak yerine şehrin birkaç noktasında kullanıma göre ödeme yapılan paylaşımlı ofisler öne çıkacak. Çalışanlar yürüyerek gidecek ve ihtiyaç durumunda kullanacak. Teknolojinin yardımıyla evden çalışma devam ederken, ortak çalışma alanları da sürece destek olacak" dedi.


Çalışma sistemi tamamen değişiyor! Hazırlıklar şimdiden başladı...
5 GÜN OFİS YOK

Uzaktan çalışma modelinin Türkiye'de çok ağır ilerlediğini, salgının bu süreci hızlandırdığını belirten ticari gayrimenkul danışmanlık pazarında faaliyet gösteren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, "Şu an akıllarda 2 soru var; Biri ofiste sosyal mesafe nasıl sağlanır, ikincisi de çalışan ofis gelirken enfekte olur mu? Ofiste sosyal mesafe korunursa mevcut çalışanların en fazla 4'te 1'i yer bulabilir. Ek alan gerekir ama bu şu an birçok firma için mümkün değil. Firmalar buna formül arıyor. O nedenle haftada birkaç gün evden çalışacağımız kesin. Bir de firmalar tek büyük bir merkez bina yerine şehrin birkaç noktasında ofisler kiralayabilir. Böylece çalışan trafikte risk almaz. Özetle ofislerde bir dönüşüm başladı. Her iş kolu kendi ihtiyacına göre bir model uygulayacak. Ama görünen o ki artık haftada 5 gün ofiste olmayacağız" diye konuştu. Gönden, firmalara sosyal mesafeye uyum projeleri ürettiklerini de ekledi.

Çalışma sistemi tamamen değişiyor! Hazırlıklar şimdiden başladı...
ÇALIŞAN YURTLARI GÜNDEME GELECEK

Avi Alkaş, dünyada örnekleri olan 'çalışan yurtlarının' bu dönemde Türkiye için önemli bir seçenek olacağını dile getirdi. Alkaş, "Ofisim Maslak'ta ama Pendik'ten Beylikdüzü'nden gelen çalışan var. Bu kişiler günde 3 saat yolda. Onun yerine haftanın belli günleri çalışanlara merkezi noktalarda konaklama imkanı sağlanabilir. Salgının bulaş riskini azaltacak bu alternatif şehir trafiğini de rahatlatır" diye konuştu.
Çalışma sistemi tamamen değişiyor! Hazırlıklar şimdiden başladı...
SANAL OFİSLERE TALEP 7 KAT ARTTI

Hürriyet'in haberine göre, salgın sonrası sanal ofislere de talebin artacağı belirtiliyor. Sanal ofisler, sürekli olarak size ait bir ofisiniz olmadığı halde yasal adres, iletişim ve sekreterlik hizmetlerinin sunulması anlamına geliyor.

Çalışma sistemi tamamen değişiyor! Hazırlıklar şimdiden başladı...
Firmalar sanal ofis alımlarında paketlerine toplantı salonlarını saatlik olarak ekleyerek kurumsal kimliklerini de koruyor.

Çalışma sistemi tamamen değişiyor! Hazırlıklar şimdiden başladı...
Endless Offices Genel Müdürü Gökmen Özdemir, "Tüm sektörlerde yaşanan durağanlık ve ofislere gidilmemesi sanal ofislere olan talebi 7 katına çıkardı. Yaşanan bu dijital dönüşüm, 2020'de çalışma şekillerinin değiştiğini gösteren büyük bir adım. İlerleyen aylarda bu talebin 10 katına çıkacağını düşünüyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.