Bugün: 7 Ağustos 2020 Cuma
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Yayın
Print Al

Corona virüs ne zaman bitecek?

29 Mart 2020 Pazar::

Uzmanlar açıkladı! Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsün ne zaman biteceği ile ilgili uzmanlardan önemli bir açıklama geldi. Koronavirüste vaka sayısının artmasıyla alınan tedbirler de artırılıyor.

Yazı Boyutu : A A A A

Sosyal izolasyonun büyük önem kazandığı dönemde koronavirüsün yayılmasını engellemek için evden mümkün olduğunca dışarı çıkmamak, kimseyle temas etmemek gerekiyor. Uzmanlar koronavirüsle ilgili oluşturdukları üç farklı senaryoda kurallara uyulması halinde virüsün kısa sürede kontrol altına alınacağını vurgularken, kurallara uyulmaması durumunda ölü sayısının artabileceğini vurguluyor. Peki koronavirüse karşı konulan kurallara uyulması halinde tehlike ne zaman bitecek? Koronavirüs hayatımızdan ne zaman çıkacak? Koronavirüsün yayılmasında en iyi ve en kötü ihtimallerde neler olacak? İşte koronavirüsün ne zaman biteceği ile ilgili ayrıntılar...

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsün ne zaman biteceği ile ilgili uzmanlardan önemli bir açıklama geldi. Koronavirüste vaka sayısının artmasıyla alınan tedbirler de artırılıyor. Sosyal izolasyonun büyük önem kazandığı dönemde koronavirüsün yayılmasını engellemek için evden mümkün olduğunca dışarı çıkmamak, kimseyle temas etmemek gerekiyor. Uzmanlar koronavirüsle ilgili oluşturdukları üç farklı senaryoda kurallara uyulması halinde virüsün kısa sürede kontrol altına alınacağını vurgularken, kurallara uyulmaması durumunda ölü sayısının artabileceğini vurguluyor. Peki koronavirüse karşı konulan kurallara uyulması halinde tehlike ne zaman bitecek? Koronavirüs hayatımızdan ne zaman çıkacak? Koronavirüsün yayılmasında en iyi ve en kötü ihtimallerde neler olacak? İşte koronavirüsün ne zaman biteceği ile ilgili ayrıntılar...

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
ÇOK KRİTİK BİR DÖNEMDEYİZ

Bilim Kurulu üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan "Çok kritik bir dönemdeyiz. Hastalığın 'peak' noktası yani en üst seviyeye ulaşması an meselesi. Bu nedenle önümüzdeki 5 gün hayli önemli. Hastalığı kontrol etmek için tedbirleri daha sıkı almazsak bu noktadan sonra virüsün yayılmasının kontrol edilebilmesi daha güç hale gelebilir" diyor.


Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
Ceyhan, vaka sayısının ne zaman maksimum düzeye çıkacağının hiçbir ülke tarafından kesin olarak bilinemeyeceğini belirterek şu örneği veriyor: "Hiç tedbir almadık diyelim, okullar, işyerleri, kafeler açık. O zaman yaklaşık 2 buçuk ayda bu hastalık nüfusun yarısına yani 40 milyon kişiye bulaşırdı. Diyelim ki tüm tedbirler yüzde yüz uygulanıyor. Kimse çok zorunlu haller dışında sokağa çıkmıyor. Virüs ne yapacak? Bulaşacak insan bulamayacağı için ortadan kaybolacak."

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
KURALLARA UYULURSA İKİ AY İÇİNDE...

Prof. Dr. Ceyhan, Güney Kore örneğini hatırlatarak sosyal izolasyonun tam sağlanması ve kimsenin evden çıkmaması halinde salgının 2 ay içinde bitebileceğini söylüyor ve ekliyor: "Biz, verdiğim 2 örneğin arasında bir yerdeyiz. Maalesef insanların yarısı kurallara uymadı (iş nedeniyle dışarı çıkmak zorunda kalanları kastetmiyorum). Halen de kurallara uymayanlar var. İki arada durduğumuz için de salgının ne zaman biteceğini söylemek çok zor. Sokağa çıkma yasağı ya da sıkıyönetim ilan etmeden de alınacak sıkı tedbir ve denetimlerle bu iş çözülebilir. Ama insanların bilinçlenmesi şart. Yoksa ufuk karanlık."

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
YAZ GELİNCE SALGIN BİTMEYECEK

Prof. Dr. Ceyhan hava sıcaklığı arttıkça (haziran-temmuz gibi) virüsün kendi kendine yok olacağı algısının ise yanlış olduğunu söylüyor. Ceyhan "Bu salgının bitmesinin hava sıcaklığı ile ilgisi olmayacak. Ya şansınıza virüs bir mutasyona uğrayacak, bulaşma özelliğini kaybedecek ya da siz işi şansa bırakmayacak tüm önlemlerinizi alacaksınız" diyor.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
İtalya ve İspanya hiç önlem almamış ülkeler değil ama bakın insanlar kurallara uymadı ve ne oldu? İpin ucunu kaçırdığınız zaman nereye gideceği belli olmaz.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
Sonra alınacak önlemler de pek işe yaramaz. Hep şunu düşünmek lazım. 1 gün sonra bu salgını kontrol etmek bugünden sonra daha zor olacak. Öbür gün yarından daha zor olacak. Vaka sayısı arttıkça iş zorlaşıyor. 2 bin kişiyi toplumdan izole etmek başka 10 bin kişiyi başka."

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
3 FARKLI SENARYODA NE OLACAK

Dr. Güvenç Koçkaya ve ekibi koronavirüsün bugüne kadarki yayılım hızına ve alınan önlemlere bakarak 'Ne olacak?' sorusuna cevap niteliğinde 3 farklı senaryo hazırladı.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
* 'SOSYAL İZOLASYON' SAĞLANAMAZSA

Herkesin sokakta olduğu (sosyal izolasyon kurallarına uyulmaması durumu): Vaka sayısı haziran sonunda 3.5 milyonu aşabilir. 184 bin 213 ölüm gözlenebilir. Dahası vaka artışı devam edebilir.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
* 'KISITLI TEDBİR' UYGULANIRSA

Kısıtlı tedbirlerin uygulanması (4 gün evde oturdum, 1 gün balığa, 2 gün komşuya çaya gittim durumu): 183 bin 922 vaka ve 9 bin 143 ölüm yaşanabilir. Vaka artışı mayıs sonunda kontrol altına alınabilir.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
* 'ETKİN MÜCADELE' MODELİNE GEÇİLİRSE

Yasaklara uyulması hali (herkesin kendi OHAL'ini ilan etmesi ve tam izolasyona geçmesi durumu): Vaka sayısı en fazla 52 binde kalabilir. 2 bin 616 ölüm gözlenebilir. Vaka artışı etkin önlemlerin devam ettirilmesi ile nisan sonunda kontrol altına alınabilir.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
Sonuç: Dr. Güvenç Koçkaya, salgının en az zararla atlatılabilmesi için vatandaşlara ciddi sorumluluk düştüğünü vurguluyor. Koçkaya, "Türkiye özelinde modellenen senaryolarda temel değişkenin sosyal izolasyon olduğu görülüyor. Yani hastalığın nasıl seyredeceği bizim kurallara ne kadar bağlı kaldığımızla doğru orantılı olacak" diyor.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
SALGIN YÜKSELME DÖNEMİNDE

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'ın haberine göre, Bilim Kurulu üyesi ve KTÜ Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü "İçinde bulunduğumuz haftalar çok kritik. Zira, salgın yükselme trendinde. Vaka sayılarındaki artışı görüyorsunuz. Bu dönemde bulaşmayı azaltacak tedbirler alınmaz, alınanlara da uyulmaz ise vaka sayılarında patlama olabilir. Bu dönemi az hasarlı atlatmak için biraz dişimizi sıkacağız. Sosyal izolasyon şart" diyor.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
Peki virüsün böylesine hızlı yayıldığı bu dönemde ne yapmak gerekli? Özlü şöyle anlatıyor: "Sosyal izolasyon kurallarına uyarsak salgının hızı yavaşlar. Tam anlamıyla kurallara uymaktan bahsediyorum. Dışarı asla çıkmayacaksınız, içeri de kimseyi almayacaksınız.

Uzmanlar açıkladı! Corona virüs ne zaman bitecek?
Komşusunun oğlu da işten izinli olduğu için İstanbul'dan memleketine gideli 1-2 gün olmuş. Beraber oturmuşlar. Sonra o komşunun oğlu pozitif çıktı. Şimdi 2 ailede karantinada. Önümüzdeki 1-2 hafta herkes kurallara uysa pat diye salgının yayılma hızı düşer. Toplumun nasıl davranacağını bilmediğimiz için 'Salgın şu ay biter' diyemiyoruz."

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.