Bugün: 22 Nisan 2019 Pazartesi
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | İnsan Kaynakları
Print Al

Gençler ‘devlet’ mutfağında yetişecek

22 Ağustos 2018 Çarşamba::

Devlet kadrolarında görev almak isteyen gençler lisan eğitimine devam ederken kamuda da çalışacak. “Genç Yönetici Yetiştirme” projesiyle işi mutfağında öğrenecek

Yazı Boyutu : A A A A

Kamuda emekliliği artırmak adına yüzde 50'ye varan teşvik için çalışmalar sürerken gençlerin devlet kurumlarına katılımı artacak. Gençlerin karar alma süreçlerinden sosyal politikalara, eğitimden istihdama kadar her alanda aktif rol almaları sağlanacak. Devlet kadrolarında görev almak isteyen gençler lisan eğitimine devam ederken kamu kadrolarında ihtisas alanlarına göre açılacak "Genç Yönetici Yetiştirme" programlarıyla işi mutfağında öğrenecek. Yaklaşık 380 bin genç nitelikli işgücü programına alınırken, 10 bin genç yetenek küresel arenada boy gösterecek nitelikte uzman olarak yetiştirilecek.
Kamuda ilgili kurumlar bünyesinde lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenci ve mezunlarını kapsayacak mesleki gençlik veri tabanı kurulacak. Veri tabanının hem kamu hem de kurulacak ortak özel sektör personel bilgi sistemi altyapısı ile ba��lantılı olması sağlanacak.
Girişimcilik ruhuna sahip gençlere sağlanan maddi yardımların başvuru koşulları kolaylaşacak. Finansman, teknoloji, işletme ve pazarlama gibi konularda programlarla genç girişimcilik teşvik edilecek. Nitelikli istihdam imkânları sağlanırken, kariyer planlamalarına katkı verilecek.

Türkiye'de en çok kazandıran meslekler!
NİTELİKLİ EĞİTİM
Başarı kriterlerini sağlayan 10 bin lisans öğrencisi, bin yüksek lisans öğrencisi, 500 doktora öğrencisi, 100 doktora mezunu yurtdışına bir üst kademe eğitimine gönderilecek. Eğitimin ardından nitelikli insan gücüne katkı sunmaları adına yurtiçinde istihdamları sağlanacak.

İŞSİZLİK ORANI DÜŞÜRÜLECEK
Genç işsizlik kalıcı şekilde düşürülecek, gençler için kariyer merkezleri kurularak kariyer planlamasına yardımcı olunacak. Üniversitede okuyan gençlerin sosyal programlara dahil olmaları sağlanarak eğitimleri süresinde istihdama ilk adımlarını atmaları kolaylaştırılacak. Mezuniyetlerinin akabinde, özellikle devlet kadrolarında görev almak isteyen gençler Genç Yönetici Yetiştirme programına alınacak. Gençlerin ve işverenlerin birbirlerini daha rahat bulması sağlanacak.

ESNEK ÇALIŞMA KOŞULLARI SUNULUYOR
Gençlere kamu kurumlarında da esnek çalışma koşulları sunulacak. Özellikle profesyonel iş yaşamlarını sürdürürken eğitimlerini de devam ettiren gençlerimize yönelik, bürokratik açıdan gerekli tüm sosyal ve mali hak desteklemeleri yapılacak. Belediyeler bünyesinde yer alan gençlik merkezleri daha aktif çalışacak, eğitsel, sosyal ve sportif faaliyetler ücretiz olarak gençlere hizmet sunacak.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.