Bugün: 25 Eylül 2018 Salı
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | YH Etkinlik
Print Al

Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 19

05 Temmuz 2018 Perşembe::

Özel Etkinlik
Yer; Merkezefendi Külliyesi/Tıbbi Bitkiler Bahçesi
Saat: 18:00
Tarih: 30/06/2018 - 08/07/2018

Yazı Boyutu : A A A A

FESTİVAL PROGRAMI FESTİVAL ALANI SEMİNERLER
MERKEZ EFENDİ CAMİİ YANI
TOPKAPI/ZEYTİNBURNU TIBBİ BİTKİLER BAHÇESİ
MERKEZEFENDİ / ZEYTİNBURNU
30 HAZİRAN, CUMARTESİ
18:00 Açılış Programı
Sunucu: Selahattin Kocaaslan
Açılış Konuşmaları
Mesir Macunu Dağıtımı
Sergi Açılışı: Geleneksel Tıpta Hamam
Halûk Perk Koleksiyonu
Konser:
İMERA
01 TEMMUZ, PAZAR
12:00, 14:00, 16:00 Bitki Tualleri
Gülüşan Bolat
14:00 Fermente Mutfak
Ferda Uslu
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Gıda Ormanı
Emrah Yelboğa
18:30 Çocuk Programı:
Hacivat&Karagöz
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Erol Eren
20:30 Konser:
Burhan Şaban
02 TEMMUZ, PAZARTESİ
12:00, 14:00, 16:00 Yaz Meyvelerinden
Çiçekli Salata
Merve Asani
14:00 Cilt Nem Maskeleri
Merve Nur Dalkılıç
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Duyarlı Bahçe
Çağla Tan
18:30 Çocuk Programı:
Nasrettin Hoca Ye K
12:00, 14:00, 16:00 Tangram
Hilal Dinçsoy
14:00 Çiğ Pasta
Büşra Sağlam
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Coğrafi İşaretler
Nilhan Aras
18:30 Çocuk Programı:
Keloğlan Hayırcı Baba
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Sinem Sevindik
20:30 Konser:
Göksel Baktagir & Eda Karaytuğ
Çello: Murat Süngü
03 TEMMUZ, SALI
12:00, 14:00, 16:00 Kilden Gezegenler
Beyza Başarır
14:00 Ekolojik Baskı
Hülya Görmezoğlu
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Şifalı Mantarlar
Semra Erol
18:30 Çocuk Programı:
İbişle İnteraktif
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Adem Tay
20:30 Merkezefendi Geleneksel
Yemek Yarışması
(Başvuru ve kayıt için 0530 877 29 00
numaralı telefona ulaşabilirsiniz)
04 TEMMUZ, ÇARŞAMBA
06 TEMMUZ, CUMA
09:30 - 17:00 Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumu
(Yenikapı Mevlevihanesi)
12:00, 14:00, 16:00 Bahçıvan Şapkası
Ceyda Yazıcı
14:00 Bostan Tasarımı
Dilek Yürük
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Gıda Katkıları ve Koruyucuları
Beraat Özçelik
18:30 Çocuk Programı:
Jonglör İllüzyon Gösterisi
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Harun Cura
20:30 Konser:
Zekeriya Ünlü ve Sıra Gecesi Grubu
05 TEMMUZ, PERŞEMBE
12:00, 14:00, 16:00 Doğa Çantası
ZTBB
14:00 Üzümsü Meyveler
Hatice Elif Muratoğlu
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Doğada İlkyardım
Tuğçe Çelik
18:30 Çocuk Programı:
Hüseyin Goncagül “ Merhaba Çocuklar Show”
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Rıfat Çalışkan
19:00 Sema Ayin-i Şerifi
Yenikapı Mevlevihanesi
20:30 Merkez Efendi'yi Anma Gecesi
İlahiler, Kur'an-ı Kerim Okunması
Bünyamin Topçuoğlu, Ferruh Muştuer,
İshak Danış, Habib Deveci, Ömer Özgül
FESTİVAL PROGRAMI FESTİVAL ALANI SEMİNERLER
MERKEZ EFENDİ CAMİİ YANI
TOPKAPI/ZEYTİNBURNU TIBBİ BİTKİLER BAHÇESİ
MERKEZEFENDİ / ZEYTİNBURNU
*Siyah yazılı programlar
Merkezefendi Camii yanındaki festival
alanında,
*Kırmızı yazılı programlar Tıbbi
Bitkiler Bahçesi’nde,
*Dinletiler Merkezefendi
Dârulkurrâsı’nda.
* Yeşil yazılı programlar
Fatih Sultan Mehmet Vakıf
Üniversitesi, Yenikapı
Mevlevihanesi'nde gerçekleşecektir.
*Zeytinburnu Kültür Gezisi için kayıt
yaptırılması gerekmektedir.
İrtibat: 444 1984 veya festival
alanındaki Zeytinburnu Belediyesi
standı.
*Tıbbi Bitkiler Bahçesi'ndeki çocuk
programları ve atölye çalışmaları 20
kişi ile sınırlıdır. Lütfen çalışma günü
08:30'da kayıt yaptırınız. (664 41 55).
*Merkezefendi Geleneksel Yemek
Yarışması için 0530 877 29 00
numaralı telefondan başvuruda
bulunup kayıt yaptırabilirsiniz.
10:00 - 17:00 Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumu
(Yenikapı Mevlevihanesi)
12:00, 14:00, 16:00 Abeslang Yapboz
Nurdan Yeğin
14:00 Koku Kutusu
Semra Özdal
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Bağırsak Florası ve Beyin
Betül İslamoğlu
18:30 Çocuk Programı:
Akrobasi Gösterimi
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Oya İşboğa
20:30 Konser:
Esat Kabaklı
07 TEMMUZ, CUMARTESİ
12:00, 14:00, 16:00 Doğal Oyun Hamuru
Nurdan Yeğin
14:00 Biyolojik veya
Entomolojik Gözlem
Sercan Türkmen
14:00 Zeytinburnu Kültür Gezisi
16:00 Şifalı Tuzlar
Habibe Belgin Yılmaz
18:30 Çocuk Programı:
Orta Oyunu: Tuzsuz Deli Bekir
18:30 Şerbet İkramı
18:30 Dinleti
Osman Aslan
20:30 Konser:
Orhan Hakalmaz
08 TEMMUZ, PAZAR
01 TEMMUZ, PAZAR
12:00, 14:00, 16:00 Bitki Tualleri
Gülüşan Bolat
14:00 Fermente Mutfak
Ferda Uslu
16:00 Gıda Ormanı
Emrah Yelboğa
02 TEMMUZ, PAZARTESİ
12:00, 14:00, 16:00 Yaz Meyvelerinden
Çiçekli Salata
Merve Asani
14:00 Cilt Nem Maskeleri
Merve Nur Dalkılıç
16:00 Duyarlı Bahçe
Çağla Tan
04 TEMMUZ, ÇARŞAMBA
12:00, 14:00, 16:00 Kilden Gezegenler
Beyza Başarır
14:00 Ekolojik Baskı
Hülya Görmezoğlu
16:00 Şifalı Mantarlar
Semra Erol
03 TEMMUZ, SALI
12:00, 14:00, 16:00 Tangram
Hilal Dinçsoy
14:00 Çiğ Pasta
Büşra Sağlam
16:00 Coğrafi İşaretler
Nilhan Aras
www.ztbb.org
0212 664 41 55
05 TEMMUZ, PERŞEMBE
12:00, 14:00, 16:00 Doğa Çantası
ZTBB
14:00 Üzümsü Meyveler
Hatice Elif Muratoğlu
16:00 Doğada İlkyardım
Tuğçe Çelik
06 TEMMUZ, CUMA
12:00, 14:00, 16:00 Bahçıvan Şapkası
Ceyda Yazıcı
14:00 Bostan Tasarımı
Dilek Yürük
16:00 Gıda Katkıları ve Koruyucuları
Beraat Özçelik
08 TEMMUZ, PAZAR
12:00, 14:00, 16:00 Doğal Oyun Hamuru
Nurdan Yeğin
14:00 Biyolojik veya
Entomolojik Gözlem
Sercan Türkmen
16:00 Şifalı Tuzlar
Habibe Belgin Yılmaz
* 14:00 ve 16:00’daki programlar atölye çalışmasıdır.
Çocuk programları ve atölye çalışmaları kontenjanı
20 kişidir, lütfen çalışma günü 08:30'da kayıt
yaptırınız (0212 664 41 55)
*Mavi Yazılar Çocuk Programları
*Sarı Yazılar Yetişkinlere Yönelik Atölye Çalışmaları
*Kırmızı Yazılar Yetişkinlere Yönelik Seminerler
07 TEMMUZ, CUMARTESİ
12:00, 14:00, 16:00 Abeslang Yapboz
Nurdan Yeğin
14:00 Koku Kutusu
Semra Özdal
16:00 Bağırsak Florası ve Beyin
Betül İslamoğlu
4. SAĞLIK TARİHİ VE MÜZECİLİĞİ SEMPOZYUMU 6 - 7 Temmuz 2018
YENİKAPI MEVLEVİHANESİ
Sempozyum Başkanları:
Nil Sarı – Murat D. Çekin
Sempozyum Sekreteri:
Burcu Özdemir
6 TEMMUZ 2018, CUMA
09:30 – 10:00 Açılış Konuşmaları
1. OTURUM
Oturum Başkanı:
Ayşegül Demirhan Erdemir
10:00 – 10:15 Koleksiyonizm ve
Kolonyalizm – Murat D. Çekin
10:15 – 10:30 Tıp Tarihi Müzelerinde
Teşhir Tanzim Tasarımı: Cerrahpaşa
Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Müzesi ve
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Halûk
Perk Sağlık Tarihi Müzesi Örnekleri –
Nil Sarı
10:30 – 10:45 Allianoi’dan Bergama
Müzesine Kazandırılan Tıp Aletleri –
Ahmet Yaraş
10:45 – 11:00 Yaşayan Bir Müze: Bursa
Sağlık Tarihi Müzesi - Fikret Alkan,
Bilal Canpolat
11:00 – 11:15 Kahve Arası
2. OTURUM
Oturum Başkanı: Altan Armutak
11:15 – 11:30 Trakya Üniversitesi Sultan
II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesinin
Kuruluş Öyküsü – Nilüfer Gökçe
11:30 – 11:45 Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Şifahanesi
Tıp Tarihi Müzesi – Hayrunnisa Yeşil –
Ahmet Yeşil
11:45 – 12:00 Atik Valide Sultan Vakfı
Darüşşifası Muhasebe Kayıtları –
Tijen Sabırlı
12:00 – 12:15 Sağlık Müzesi Olarak İşlevlendirilen Darüşşifa Yapıları ve
Hatalar – Gönül Güreşsever Cantay
12:15 – 14:00 Yemek Arası
3. OTURUM
Oturum Başkanı: Müfit Özuluğ
14:00 – 14:15 İstanbul Üniversitesi
Antropoloji Bölümü İskelet Koleksiyonu
ve Sağlık Tarihi Açısından Önemi -
Derya Atamtürk Duyar – İzzet Duyar
14:15 – 14:30 İstanbul Üniversitesi
Osteoarkeoloji Uygulama ve Araştırma
Merkezi – Vedat Onar, Altan Armutak
14:30 – 14:45 İstanbul Üniversitesi Fen
Fakültesi Hidrobiyoloji Müzesi –
Müfit Özuluğ
14:45 – 15:00 İstanbul Üniversitesi
Biyoloji Bölümü Zooloji Müzesi –
Oya Özuluğ
15:00 – 15:15 Kahve Arası
4. OTURUM
Oturum Başkanı: Nil Sarı
15:15 – 15:30 İstanbul Üniversitesi
Orman Fakültesi Herbaryumu – Dilek Oral
15:30 – 15:45 İstanbul Üniversitesi
Jeoloji Müzesi – Burcu Çevik Üner
15:45 – 16:00 İstanbul Üniversitesi
Gleissberg Astronomi Koleksiyonu – Hasan Hüseyin Esenoğlu
16:00 – 16:15 Aristoteles’e Atfedilen
Taşlar Kitabında Minerallerin Tıbbi
Etkileri – Gürsel Aksoy
16:15 – 16:30 Kahve Arası
5. OTURUM
Oturum Başkanı: Nilüfer Gökçe
16:30 – 16:45 1846 Tarihli Vakıf Gureba
Hastanesi Erzak ve İlaç Alımları –
Tijen Sabırlı
16:45 – 17:00 Medine-i Münevvere’de
Bulunan Bir Hastanenin Kuruluş
Talimatnamesi ve Yapılan Alımlar –
Tijen Sabırlı
17:00 – 17:15 II.Abdülhamid Döneminde
İstanbul’da Kurulan Kamu Hastaneleri
– Hilal Erşan
17:15 – 17:30 II.Abdülhamid Dönemi
Sağlık Kurumlarının Planları – Nil Sarı,
Ahmet Zeki İzgöer, Ahmet Eryüksel
17:30 – 17:45 Kahve Arası
6. OTURUM
Oturum Başkanı: Ahmet Acıduman
17:45 – 18:00 Cerrahpaşa Tıp
Fakültesine Ait Yapıların Tarih İçinde
Üslup Farklılaşması – Ezgi Sinem Tunca
18:00 – 18:15 Saray, Kasır ve
Sahilhanelerde Sağlık Amaçlı Fonksiyon
Değişiklikleri – Zeynep Emel Ekim
18:15 – 18:30 Dolmabahçe Sarayı
Hamamları – Ayça Özer Demirli
18:30 – 18:45 Gaziantep Büyükşehir
Belediyesi Hamam Müzesi Halûk Perk
Koleksiyonu – Halûk Perk
Geleneksel Tıpta Hamam: Halûk Perk
Koleksiyonu Sergi Gezisi
7 TEMMUZ 2018, CUMARTESİ
7. OTURUM
Oturum Başkanı:
Gönül Güreşsever Cantay
10:00 – 10:15 İslam Dünyası
Kütüphanelerinde Bulunan Önemli Tıp
Yazmaları – Müfid Yüksel
10:15 – 10:30 Muḥammed b. Maḥmūd
b. Hācī eş-Şirvānī’nin Yaʿḳūbiyye Adlı
Eseri Üzerine Bir Ön Çalışma –
Ahmet Acıduman
10:30 – 10:45 Yûhannâ İbn Maseveyh’in
Cevâhiri’t-Tîbi’l-Müfrede Adlı Koku
Risalesi – Mehmet Kavak
10:45 – 11:00 Milli Kütüphane’de
Muhafaza Edilen Tıp Konulu Osmanlıca
Dergi ve Gazeteler 1 – Niyazi Ünver
11:00 – 11:15 Milli Kütüphane’de
Muhafaza Edilen Tıp Konulu Osmanlıca
Dergi ve Gazeteler 2 – Emrah Beskin
11:15– 11:30 Kahve Arası
8. OTURUM
Oturum Başkanı: Ahmet Zeki İzgöer
11:30 – 11:45 XIX.Yüzyılda Çiçek
Hastalığı ile Mücadeleye Dair Osmanlı
Arşiv Belgeleri ve Molova’daki Salgınla
İlgili Bir Müfettiş Raporu –
Burcu Mercan
11:45 – 12:00 Kırım Harbi Sırasında
Osmanlı Devletine Gelen İngiliz
Hekimler – Aycan Yıldız
www.nagmedar.com MERKEZEFENDİ DÂRULKURRÂSI NAĞMEDÂR DİNLETİLER
12:00 – 12:15 İnegöl Devlet
Hastanesi Sağlık ve Ambulans
Tarihi Koleksiyonu – Kâmil
Saçkesen, Hayrettin Göçmen,
Erkal Altay, Muzaffer Kurhan,
Meftune Coşkunarslan
12:15 – 12:30 İnegöl Tipi Doğum Sandalyesi (İnegöl Lalesi) – Kâmil Saçkesen, Hayrettin
Göçmen, Erkal Altay, Muzaffer
Kurhan, Meftune Coşkunarslan
12:30 – 14:00 Yemek Arası
9. OTURUM
Oturum Başkanı:
Murat D. Çekin
14:00 – 14:15 II.Abdülhamid
Dönemi Tıpta İcazetnameler ve
Ruuslar – Enver Beşinci
14:15 – 14:30 Sigilografi (Mühür) – Tıp İlişkisinin Önemli
Örnekleri (II): Erzurum Mareşal
Çakmak Asker Hastanesi, İstanbul
Amerikan Hastanesi, İstanbul
İtalyan Hastanesi, Şişli Etfal
Hastanesi – İskender Targaç
14:30 – 14:45 Hattat M. Halim
Özyazıcı’nın Halûk Perk
Koleksiyonunda Bulunan Tıp
Konulu Hat Grafik Çalışmaları –
Halûk Perk
14:45 – 15:00 19. Yüzyıldan Günümüze İzmir, Beyler Sokağı:
Bir Semtin Doktorları ve
Hatıraları – Cem Üsküp
15:15 – 15:30 Kahve Arası
10. OTURUM
Oturum Başkanı:
Ahmet Eryüksel
15:30 – 15:45 Topkapı Sarayında
Gülsuyu Kullanımı ve Gülabdanlar – Serkan Gedük
15:45 – 16:00 Eczane İçinde Bir
Tarih: Pekcan Eczanesi – Serap
Yılmaz, Sezer Erer Kafa
16:00 – 16:15 Nevzat Karpuzcu Eczanesi: Gazi Üniversitesi
Eczacılık Fakültesi’nde Müze
Eczane ve Eczacılık Tarihi – İlkay Erdoğan Orhan, Murat Aker, İ.
Tuncer Değim, Ekrem Sezik,
Nurettin Abacıoğlu
16:15 – 16:30 Tarihi Büyükada
Merkez Eczanesi – Burcu Özdemir
11. OTURUM
Oturum Başkanı: Elif Atıcı
16:30 – 16.45 Haydarpaşa Lisesi
Müzesinde Sergilenen Mekteb-i
Tıbbiye-yi Şahane’ye Ait Objeler –
Elif Gültekin
16:45 – 17:00 Faruk Aburşu
Koleksiyonundan Sivas’ta
Cumhuriyetin İlanından 1934
Yılına Kadar Sağlık Kurumları ve
Belgeleri – Faruk Aburşu
17:00 – 17:15 Cumhuriyetin
İlk Yıllarında İlkokul Müfredat
Programlarında “Hıfzıssıhha”
Eğitimi – Hızır Dilek
17:15 – 17:30 Bursa Tıp Fakültesi
Kurucu Dekanı Prof. Dr. Fikret
Karaca’nın Kullandığı Cerrahi
Aletler – Elif Atıcı, Burcu Özdemir
DEĞERLENDİRME
OTURUMU
17:30 – 18:00
Nil Sarı, Murat D. Çekin,
Halûk Perk, A. Zeki

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.