Bugün: 22 Şubat 2018 Perşembe
Favorilerime Ekle | Künye | Reklam
Ana Sayfa | Liderlik
Print Al

İstediklerimizi gerçekleştirmek mümkün mü?

14 Mayıs 2017 Pazar::

Siz de zaman zaman "İstedikleri hayatı yaşayan ya da güzel şeyler oluşturan, üreten insanlar bunu nasıl gerçekleştiriyorlar?" diye düşünüyor musunuz? Aslında o kadar da zor değil! İlk aşama hedef koymak...

Yazı Boyutu : A A A A

“Önümüzdeki yıl içinde ayda ne kadar kazanmak istersiniz?” deyince ilk aklınıza gelen ilk rakam nedir?

Çoğumuzun aklına gelen rakam şu anda kazandığının 2 ya da 4 katından fazla değildir. Daha büyük rakamlar istesek bile düşüncemizi şu an kazandığımız para ya da şartlarımız belirler. Bir başka deyişle isteklerimize limit koyarız. Yok aslında ben daha yüksek bir rakam istiyorum, desek bile düşüncemizi kontrol etmediğimiz, moralimizin iyi olmadığı anlarda istediklerimizi sınırlarız ve onların önünü çeşitli engellerle doldururuz. İstediğimizi belirledikten sonra, bunu neden yapamayacığımıza ilişkin binbir bahane aklımıza gelir...

- Bunu yapacak gücümüz yada becerimiz olmadığı düşüncesi...
- Karşımıza çıkacak diğer dış etkiler...
- Buna zamanımız olmadığı veya artık bunun için geç olduğu düşüncesi...
- Yapmak için cesaretimiz olmaması...

Bu liste böyle uzayıp gidebilir.

Para başarılı ve doygun bir hayatın tek ve biricik göstergesi değil. Bizi mutlu edecek ve olumlu yönde etkilecek birçok şey var kuşkusuz. İstedikleri hayatı yaşayan ya da güzel şeyler oluşturan, üreten insanlar bunu nasıl gerçekleştiriyor peki?

Sosyal statüde yüksek bir yerden başlamak her zaman için üstünlük sağlayacaktır. Tabii ki gerek para gerek eğitim gerek sosyal çevreleri nedeni ile daha iyi imkânlara sahip olurlar ve hayata belki 10-0 ilerden başlarlar. Bu fark için yapacak bir şeyiniz olmayabilir.

Nedir başarılı insanları diğerlerinden farklı kılan?

Sosyal statüde yüksek olmanın dezavantajları da var.

Onların kazanmak ve başarmak için yeterli istekleri olmayabilir. İstediklerini kolayca elde ettikleri için mücadele yetenekleri çok gelişmiş olmayabilir. Bazen aile işini devam ettirmek kendisine ait olmayan bir hedefe ulaşmak gibi bir şeydir ve ikinci ya da üçüncü kuşağı oldukça mutsuz edebilir.

Bu etkenin olumlu ya da olumsuz yanları olduğunu düşünürsek tekrar aynı soruya dönüyoruz:

Nedir başarılı insanları farklı kılan? TEOG 2017 dönem sınavında 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak Türkiye birincileri arasında olan Eda Beytaş’ın diğer sınava girenlerden farkı nedir? Önüne çok talihsiz bir durum çıkmadıkça inşallah başarılı olacaktır.

Hangi alanda olursa olsun gerçekleştirmek istediğiniz hayaller var mı? Yok ben halimden çok memnunum daha fazlasını istemiyorum diyorsanız, büyük olasılıkla buraya kadar okumamışsınızdır zaten.

“Geleceğimi olumlu yönde değiştirmek ve isteklerimi gerçekleştirmek istiyorum” derseniz, yandaki maddeler sizin için…

Daha mutlu olacağımız bir gelecek için ne yapmamız lazım?

1- Hedef koymak

Geleceklerini belirleyen kişiler çoğunlukla hedef koyarlar. Hedef koymadığınızda ne kadar hızlı giderseniz gidin hedefi çok belirgin bir şekilde koymamışsanız dikkatinizi dağıtacak, sizi kendisine çekecek, acil olacak birçok konu çıkacaktır karşınıza ve bunlar sizi yolunuzdan alıkoyacaktır.

2- Hedef sizin için ne kadar önem taşıyor?

Hedef sizin için ne kadar anlam içeriyorsa o kadar önemli olacaktır. Bir hedef içinde ne kadar çok önemli bir duyguyu ya da ihtiyacı barındırıyorsa o kadar özen ve dikkatle takip edilir. Hedefiniz büyük bir problemden kurtulmaksa ve bu problem çok ciddi bir tehlike içeriyorsa bunun için sabah gözünüzü açtığınız andan itibaren çalışırsınız. Bu kadar hassas bir konu olmaması dileğiyle…

3- Küçük parçalara bölmek

Gerçekleşmesini istediğiniz konu size çok zor, başarılması imkânsız mı geliyor? Hedefe bir bütün olarak bakarsanız zaten moralinizi bozar ve tepenin çok dik olması karşısında güveninizi baştan yitirebilirsiniz. Yapmanız gereken; bu oldukça büyük konuyu başarılabilir küçük parçalara bölmektir. Hedef için kilometre taşları koyar ve bunları sıra ile yaparsanız, o zaman başardığınız her kilometre taşı sizi mutlu edecek; bir yenisine başlamak için güç verecektir. Her kilometre taşında kendinizi kutlamayı ve ödüllendirmeyi unutmayın.

4- Plan yapmak

Bulunduğumuz coğrafyanın çevre etkileri gereği işlere hızlı başlar ve plan yapmayız. Oysa plan hem bizim için hem de çevremizdeki kişiler için çok önemlidir. Bir çeşit manifestodur plan. Kendinize ayırdığınız bir gün düşünün… Annenizin, çocuklarınızın, eşinizin arkadaşlarınızın bir isteği oluşur ve buna uyarsınız. Birlikte bir yere gitme teklifine eğer planınız yoksa hemen “Hayır” diyemezsiniz. Önceden bir plan varsa şipşak “Benim planım var” diyebilirsiniz. Ya da siz önden davranıp planlarınızı gerçekleştirmek için onlardan yardım istersiniz.

5- Her gün yol almak

Her gün ne kadar çalıştığınızı, ne kadar ürettiğinizi ya da hedef için ne kadar insan tanıdığınızı kaydetmek sizi disiplin içinde tutacaktır. Enerjimiz kısa zamanda tükenir, oysa az ya da çok belirlediğimiz zaman dilimi içinde hedef için bir taş koymamız gerekir. Haftalık çalışma hedefi koymuşsanız bir gün eksik çalışma yapsanız bile bir başka gün arayı kapatarak devam edebilirsiniz.

6- Spor yapmak

Hedefinizin sporla doğrudan ilgisi yoksa, belirlediğiniz bir egzersizi yapmak bu yolda size umduğunuzdan daha fazla fayda sağlayabilir. Spor addedilen şey yürüyüş, 10 dakikalık bir egzersiz ya da daha ciddi bir spor olabilir. “Alışkanlıkların Gücü” (*) kitabında okuduğum bir madde günün belirli saatlerinde herhangi bir spor aktivitesi yapanlar hakkındaydı. Gün içinde belirlenmiş bir aktiviteyi yapan kişilerin diğer planlı işlerini daha titizlikle yapmaya başladıklarından bahsediyordu. Gerçekten doğru olduğunu kendi alışkanlıklarımı gözden geçirince anladım. Sporun vücutta oluşturduğu mutluluk hissi, bol oksijen alımı hayatın diğer alanlarını olumlu etkiliyor.

7- Hedeflerinizi gizli tutun

En sonuncusu belki de daha önce farkında olmadan sizi hedefinizden soğutan en önemli etken olabilir. Hedeflerinizi yalnızca sizi olumlu destekleyecek kişilerle paylaşın. Olumsuz insanlar hedeflerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi ispatlamak için can atarlar. Cesaretsiz olan arkadaşlarınız sizi bu hedeften vazgeçirmeye çalışır. Bu nedenle onları sadece yardım alacağınız ve sizi cidden seven insanların dışında gizli tutun.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar
Yorumlarınızı yazmak için tıklayın>>
Bu haber için henüz yorum yapılmamış.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
İktibas Yazarlar

İnsan Kaynakları
Şirket Kültürü
Kişisel Gelişim
Liderlik
İş Yönetimi
En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Künye | Bize Ulaşın | Gizlilik İlkeleri
Copyright ©2012 yonetimhaber.com | | info@yonetimhaber.com
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz © 2011-2012, Tüm Hakları Saklıdır.